Železné Hory - Skrytá krása - Dokumentární film USB

Dokumentární film o kráse Železných hor, kterou je nutné hledat, ale o to více si jí pak ceníme.

Ve filmu uvidíte nejkrásnější místa, rostliny i zajímavé živočichy, které lze v Železných horách najít.

Hledali a natáčeli jsme je pro vás přes 2 roky.

Zvolte si variantu:

Cena od 150,00 Kč

Trailer

O natáčení

Nápad natočit film o Železných horách přišel velmi spontáně. Kdysi jsme totiž dostali za úkol natočit jednu z lokalit Pardubického kraje, který patří do soustavy NATURA 2000. Tou lokalitou byla Lichnice a přilehlá Lovětínská rokle. I když jsme tam byli mockrát předtím, nikdy jsme si nevšimli jemných detailů a zajímavostí, které se tam dají najít. A Zuzka - náš průvodce - nám ukázala jedinečné pohledy, které už dříve našla.

Prý má takových míst v Železných horách mnoho a nikdo je nefilmoval. A tak jsme si řekli, že uděláme první dokument o kráse přírody Železných hor.

Železné hory nejsou na první pohled monumentální a krása spočívá spíše v detailech, které je nutno hledat. Museli jsme si tedy počkat na ptáky, kteří hnízdí jen jednou ročně, květiny, které v létě vykvetou jen na krátkou chvíli, krápníky, které za pár dnů zase roztají, a nebo ranní mlhy, které v těchto končinách nejsou tak časté.

Toto hledání, čekání a filmování nám nakonec zabralo 2 roky. Ze všech zajímavých záběrů jsme pak vybrali ty nejlepší a zpracovali do formy dokumentárního filmu, jež svým podmanivým hlasem namluvil Jan Šťastný.

USB Flash Disk

USB Flash Disk lze zasunout do každé dnešní televize s USB vstupem a bez problémů přehrát. Může se jednat o starší modely (nemusí mít internet ani jiné "Smart" funkce).

Stažení pomocí odkazu

Film je možné stáhnout také pomocí odkazu z úložiště a není nutné kupovat flash disk. Po potvrzení platby Vám odkaz co nejrychleji zašleme.


Natočili

Jan Kuchynka

Zuzana Růžičková

Ondřej Pelikán

Železné Hory

Železné hory jsou opomíjeným koutem naší republiky. Pokud se naučíme dívat jinak, oceníme skryté krásy, které na první pohled nejsou vidět.

Zříceniny strážných hradů korunují mírně zvlněnou krajinu, poskládanou z lesů, polí, luk, rybníků a drobných sídel do harmonické mozaiky. Její vzor oživují skalnatá říční údolí, sady na stráních a hlavní hřbet vyzdvižený podél prastarého geologického zlomu.

V roce 1991 byla za účelem ochrany nejcennější části Železných hor založena chráněná krajinná oblast. Zaujímá 284 km² nejvyššími vrcholy je Vestec a Spálava. Oblast se rozkládá kolem Chotěboře a Ždírce nad Doubravou, táhne se dále na sever k Chrudimi a pokračuje také za Seč k Ronovu nad Doubravou.

V oblasti Železných hor se nachází mnoho menších zvláště chráněných území, jedna národní přírodní rezervace, přírodní rezervace a památky i několik památných stromů. Neobyčejným útvarem území je zlomový hřeben s četnými vrcholy a roklemi táhnoucí se od Ždírce nad Doubravou do Podhořan. Největšími a nejkrásnějšími roklemi jsou Lovětínská a Hedvíkovská. Jižní část CHKO patří sníženině Dlouhá mez. Mezi Bílkem a Chotěboří se rozkládá skalnaté údolí řeky Doubravy.

Železné hory jsou domovem mnoha ohrožených druhů. Pod korunami stromů ukrývá svá hnízda čáp černý. Ve skalách zase výr velký. Ve vodě spatříme vzácnou vranku a mihuli. Nesmíme zapomenout i na vzácná spolčenstva hmyzu v národní přírodní rezervaci Lichnice a na mokřadech. Z obojživelníků je tajemným obyvatelem temné Lichnické rokle například mlok skvrnitý.

V oblasti roste více než 1 200 druhů rostlin, k ohroženým patří například divoký gladiol - mečík střechovitý, koberce bledulí či rozsvícené louky díky orchidejím.

Fotogalerie